Walentynki 2021

14 lutego - „DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO”
         💘Tradycja tego sympatycznego święta sięga średniowiecza. Kilka  wieków temu lud angielski zauważył, że w połowie lutego ptaki zaczynają łączyć się w pary: stroszą swe piórka, wabią się, śpiewają. 💌 Powściągliwi Anglosasi nie potrafili aż tak spontanicznie wyrażać swoich uczuć, więc zaczęli wysyłać sobie pełne ciepłych słów liściki, upominki, zapraszać się na tańce, a wszystko po to, aby jeszcze przed nadejściem wiosny złapać kogoś w sidła miłości. Z czasem te „dowody sympatii” zaczęto wysyłać 14 lutego, czyli w dniu Św. Walentego, który był patronem zakochanych.
ŚWIĘTY WALENTY
biskup rzymski, który żył w III w. naszej ery. Był bardzo dobry i serdeczny dla ludzi. Podobno miał moc uzdrawiania chorych i pocieszania nieszczęśliwych. Zginął śmiercią męczeńską z wyroku cesarza, ale pamięć o nim przetrwała na wieki i obrosła legendą. Święty Walenty i dziś sprzyja zakochanym, zwłaszcza tym nieśmiałym, którym brak odwagi, aby wyznać swoje uczucia. Dlatego właśnie 14 lutego, każdy kto ma ochotę może wysłać ukochanej osobie liścik miłosny zwany Walentynką.
ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH
Najhuczniej obchodzone jest w USA. Tego dnia dosłownie wszyscy obsypują się karteczkami, maskotkami, prezentami, kwiatami i słodyczami. Karteczki są wysyłane anonimowo. Obdarowana osoba sama powinna się domyślić, kto kryje się pod podpisem „Twój Walenty” czy „Twoja Walentynka”. Ilość otrzymanych „Walentynek” jest dowodem powodzenia u płci przeciwnej.
14 lutego wszystkie stacje radiowe w USA nadają piosenki o miłości, a w kinach wyświetlane są największe „wyciskacze łez”. W szkołach nie ma lekcji. Uczniowie przynoszą słodycze, którymi się nawzajem częstują i ukradkiem podrzucają sobie liściki ozdobione serduszkami.
WALENYNKI PO POLSKU
W naszym kraju Walentynki  obchodzimy zaledwie od kilku lat. Ale z roku na rok rośnie liczba sympatyków tego święta.
Zanim Walentynki dotarły do Polski panowały u nas staropolskie zwyczaje związane z zalotami i kojarzeniem się par. Było to święto Kupały (albo Kupidyna). W okresie karna- wału panny na wydaniu, aby skłonić swych wybranków do miłości, stosowały różne magiczne sposoby, np. wrzucały im do herbaty kostkę cukru noszoną uprzednio przez 9 dni pod pachą albo odrobinę swoich spopielonych włosów. Podobne właściwości miało ziele lubczyka zerwanego przy pełni Księżyca. My jednak stanowczo odradzamy stosowania takich metod i polecamy Walentynki
ZAKOCHANI !
14 lutego to świetna okazja do wyznań miłosnych i czułych gestów. Najmilsze walentynki to te, zrobione własnoręcznie, ozdobione rysunkiem i wierszykiem. Walentynki można wysyłać także wszystkim tym, których darzymy ciepłymi uczuciami: babci, koledze, przyjaciółce, nauczycielom, rodzicom, a nawet miłemu sąsiadowi. Wysyłamy je pocztą, podkładamy ukradkiem pod drzwi, wrzucamy do skrzynki albo wsuwamy niepostrzeżenie do kieszeni.
❤️ Z powodu pandemii nasza szkolna poczta walentynkowa nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Jednak Samorząd Uczniowski podjął decyzję o zrobieniu tego w wersji online na Instagramie  walentynki_sp3_lipno.ofc ❤️
Polecamy też dla zabawy Kalkulatory miłosne, choć nie radzimy na tej podstawie podejmować ważnych życiowych decyzji

Miłej zabawy!