Facebook
BIP

Łączy nas pamięć
Łączy nas pamięć

78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Powstanie zakończyło się w połowie maja. Zginęło w nim większość bojowników, a ludność getta deportowano do obozów zagłady. W południe w stolicy zawyją syreny, a przy Pomniku Bohaterów Getta zostaną złożone wieńce.
W rocznicę powstania w warszawskim getcie, 19 kwietnia, muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty zorganizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile.

Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Więcej o akcji można dowiedzieć się tutaj.
Samorząd Uczniowski zachęca wszystkich do właczenia się do tej akcji
O historii powstania możecie poczytać tutaj http://warsze.polin.pl/pl/przeszlosc/wojna/powstanie
A o Żydach w Lipnie dowiecie się czegoś tutaj http://lipnowscyzydzi.blogspot.com