DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W bibliotece odbył się wyjątkowy i niezwykle radosny dzień, poświęcony ulubionemu przyjacielowi dzieci - pluszowemu misiowi. 24 listopada przyciągnął liczne grono uczestników, którzy wzięli udział w różnorodnych atrakcjach i zabawach o tematyce misiowej. Przede wszystkim zorganizowano czytanie ciekawej książki opowiadającej o przygodach pluszowego misia. Uczestnicy mogli usiąść wygodnie na miękkich poduszkach i przenieść się w świat opowieści. Właśnie wśród takiej atmosfery dzieci mogły poznać z bliska bohatera z kartek. Następnie został wyświetlony krótki film pt. Miś Uszatek - okrycie na zimę, który zapewnił chwile wytchnienia i wzruszenia w towarzystwie ulubionych bohaterów. Dzieci poznały również historię powstania bajki. Pełne uśmiechów śledziły losy misia na ekranie. Nieodłącznym elementem świętowania były również zagadki związane z pluszowymi towarzyszami oraz kolorowanki. Następnie przyszła pora na zabawę w ciepło-zimno z misiem, która przyniosła dużo radości. Dzieci szukały ukrytego pluszowego misia w bibliotece. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę misiowe naklejki, które będą przypominać o tej wspólnej zabawie. Całe wydarzenie było nie tylko świetną zabawą, ale również miało na celu rozwijanie wyobraźni wśród najmłodszych. Dzień Pluszowego Misia w bibliotece był pełen radości, zabawy i nauki. Na pewno wpłynął pozytywnie na dzieci i przyczynił się do jeszcze większej miłości do czytania oraz odkrywania świata książek.
Beata Leonik
W październiku 2023 r. podczas Miesiąca Bibliotek zorganizowane zostały różnorodne quizy, gry edukacyjne oraz zabawy z niespodziankami. Jednym z ważnych wydarzeń było Pasowanie na Czytelnika. Uroczystość była pełna radości i entuzjazmu. Dzieci zostały wprowadzone w świat literatury, otrzymały swoje pierwsze karty czytelnicze, rozwiązywały zagadki, a za swoje zaangażowanie zostały nagrodzone wyjątkowymi dyplomami. Dodatkowo mieliśmy możliwość tworzenia samolotów z papieru, które później konkurowały w wyścigach. Pełna emocji zabawa angażowała kreatywnie i rozwijała umiejętności manualne. Laureaci zostali wyróżnieni nagrodami, a pozostali uczestnicy otrzymali niespodzianki. Każdy samolot prezentował się znakomicie i sprawił, że wszyscy obecni byli pod wrażeniem. Dodatkowo mieliśmy możliwość zanurzenia się w magicznym świecie Teatrzyku Kamishibai, gdzie została przedstawiona urocza Bajka o Wiśle. Nie możemy zapomnieć o wspólnym oglądaniu bajek i filmów, które dostarczyły wiele radości. W bibliotece wspólnie czytaliśmy książki autorstwa Jamesa Norbury'ego pt. Wielka Panda i Mały Smok oraz Podróż. Wielka Panda i Mały Smok. To wspaniała opowieść między dwoma różnymi zwierzętami, pełna emocji i przygód, o współpracy i otwartości na innych, wzbogacona pięknymi ilustracjami. Dzieci uczestniczyły również w atrakcyjnych interaktywnych zajęciach, takich jak tworzenie gier edukacyjnych, generowanie wiadomości, ćwiczenia na refleks, rozkodowanie obrazków, oraz zabawa Jakim kotem jesteś, które dostarczyły wiele radości i dały możliwość rozwoju umiejętności Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w Miesiącu Bibliotek i przyczynili się do jego sukcesu. Wasza obecność była liczna, co było niezwykle inspirujące.
Beata Leonik
Nowoczesne technologie to temat bardzo ważny we współczesnym świecie, zwłaszcza z punktu widzenia młodych ludzi, dlatego biblioteka z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowała w lutym i marcu 2023 r. lekcje online z ekspertami NASK dla klas I-VIII. Tematem lekcji były m.in. "Narzędzia open source do działań kreatywnych", które przybliżył uczniom trener kompetencji cyfrowych Kamil Śliwowski; "Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów", spektakl oraz interaktywne spotkanie z Plikem i Folderem; "Co czyha na naszą prywatność w grach i Internecie", o czym opowiedział ekspert pracujący w Dziale Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK Andrzej Rylski; "Sieciaki - poznaj bezpieczny Internet oraz kontynuacja tych zajęć: "Sieciaki - 5 zasad bezpieczeństwa" i "Sieciaki - Internet bez przesady", zaprezentowany przez eksperta ds. bezpieczeństwa dzieci w sieci Łukasz Wojtasik. Oprócz zajęć z ekspertami, uczniowie mieli okazję przez cały ten okres uczestniczyć w lekcjach bibliotecznych, quizach, kreatywnych zadaniach, seansach filmowych, a wszystko po to, aby w praktyczny sposób nauczyć się, jak bezpiecznie korzystać z internetu.
Beata Leonik
W dniu 23 marca 2023 r. w bibliotece szkolnej, która zachęciła uczniów do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie na infografikę w ramach cyklu edukacyjnego "Giganci Nauki Kujaw i Pomorza", odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień. Za udział w konkursie nagrodzeni zostali: Zofia Koszczka z klasy VIIb, za przygotowanie infografiki o Wilhelminie Iwanowskiej, Nikola Lewandowska z klasy VIIb, za przygotowanie infografiki o Albercie Michelsonie, i Wiktor Wiśniewski z klasy VIIb, za przygotowanie infografiki na temat Tadeusza Reichsteina.
Beata Leonik
MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK
15 grudnia 2022 r. w ramach kampanii społecznej „Mała książka wielki człowiek”, przypominającej o korzyściach płynących ze wspólnego, rodzinnego czytania do szkolnej biblioteki zaproszeni zostali pierwszoklasiści, na specjalnie dla nich przygotowane zajęcia. Oprócz wspólnego oglądania teatrzyku Kamishibai młodzi czytelnicy sami mogli spróbować gry aktorskiej, wcielając się w rybkę lub kotka. Do przygody z książką zachęcały również gry i zabawy, a całość podsumowało otrzymanie przez każdego z uczestników „wyprawki czytelniczej”.
Beata Leonik
MIESIĄC BIBLIOTEK
27 października 2022 r. to dzień, który zapamięta każdy pierwszoklasista. Wrota bramy wyobraźni stanęły tego dnia otwarte przed najmłodszymi w naszej szkole, którzy pasowani na czytelników szkolnej biblioteki po raz pierwszy otrzymali możliwość wypożyczania książek. Podczas tej uroczystej ceremonii wcielającej uczniów do grona czytelników, miały miejsce gry i zabawy w których dzieci miały okazję wykazać się wiedzą, a ich zaangażowanie zostało nagrodzone dyplomem.
Beata Leonik